Diabetic gastroparesis
Tartalom
- A Scintigraphy Study in Adults With Diabetic Gastroparesis
- ❸⓻ Diabetic Gastroparesis: USMLE Step 2CK/3, COMLEX Level 2/3 High Yield Review Series
- Diabetikus gastroparesis
- Diabetic gastroparesis: functional/morphologic background, diagnosis, and treatment options.
- Diabetic Gastroparesis: Functional/Morphologic Background, Diagnosis, and Treatment Options
- Diabetologia Hungarica
Összefoglalás A diabetes mellitus szövődményeként megjelenő tápcsatornai funkciózavarok közül a gyomorürülés zavara, a diabeteszes gastroparesis az egyik diabetic gastroparesis kórkép. A gyomorürülési zavar mértéke eltérő lehet, s a klinikai tünetekkel való korrelációja nem egyértelmű.
A kórképről rendelkezésre álló patogenetikai ismereteket, a kórképre utaló klinikai jellemzőket, a diagnosztika egyszerű és speciális eszközeit, a terápia mai lehetőségeit foglalja össze a közlemény.
Kulcsszavak: diabetes mellitus, gastroparesis, diagnózis, terápia Diabetic gastroparesis: diagnosis and treatment Summary Functional disorders of the gastrointestinal tract are well known complications of the long standing diabetes mellitus. The impairement of the gastric emptying, as classified in the diabetic gastroparesis shows significant clinical importance because the lack of pronounced clinical symptoms in the majority of cases; the correlation is poor between symptoms and the delay of the gastric emptying in this pathology.
The aim of this paper is to review knowledge about the most prominent pathophysiological data, the clinical appearance of the disease, to summarise the diagnostic tool and the actual therapeutical proposals.
Keywords: diabetes mellitus, gastroparesis, diagnosis, therapy.
A technikai lehetőségek és a vizsgálómódszerek bővülésével egyre több adat figyelmezteti a gyakorló orvost arra, hogy a diabetes mellitus szövődményei között komolyan kell számolni a tápcsatorna motilitászavarával. A diabetes szövődményeként megjelenő, az étkezés, a táplálékfelvétel, a gyomorürülés vagy a bélműködés zavarára utaló tünetek közös alapja a tápcsatornai simaizom-működés károsodása.
A tápcsatorna egészét tekintve a diabeteszes motilitászavar közös jellegzetessége a hypomotilitas, a meglassult ürülés és tranzit, s ez alól a diabeteszes enteropathia hasmenéssel járó speciális kórképe a kivétel. A gastroparesis kifejezés ma is heterogén fogalom. Ebbe a terminológiába tartozik a gyomor enyhe vagy súlyos ürülési diabetic gastroparesis, ennek hátterében eltérő súlyosságú lehet a gyomor mechanikus működésének károsodása, a motilitás zavarának mértéke.
Nehéz a kórkép gyakoriságát megítélni amiatt is, hogy összehasonlító vizsgálatok eredményei szerint nem vonható párhuzam a gyomorürülési zavar foka, valamint a panaszok megjelenése, mértéke, a diabetes típusa és fennállásának időtartama között. Bizonyos azonban az, hogy a gastroparesis mind az 1-es, mind a 2-es típusú diabetes mellitusban egyaránt kialakulhat. Gyakoribbnak látszik azokban a cukorbetegekben, diabetic gastroparesis nem sikerült az euglykaemiás állapothoz közelíteni, s akikben a neuropathiás szövődmény is gyakrabban alakul ki.
Más esetekben az étkezéssel összefüggő panaszok súlyosabbak, és végső soron megnehezítik a cukorbetegség kezelésében alapvető fontosságú étkezési és diétás követelmények betartását. Súlyos gastroparesisre utaló panasz a hányinger, az étkezést követő hányás. Ez utóbbira jellemző lehet, hogy a hányadék esetleg több órával előzőleg elfogyasztott ételt tartalmaz. A testsúlycsökkenés intő jel, amely természetesen nemcsak a gyomorürülési zavar vagy az egyéb diabeteszes tápcsatornai szövődmény dysphagia, hasmenéshanem organikus betegség következménye is lehet.
A felsorolt tüneteket is tovább színesítik a tápcsatorna más szakaszának - a nyelőcső, vékonybél, biliaris rendszer, vastagbél, anorectum - motilitási zavarára visszavezethető eltérések.
Mindezekhez csatlakozhatnak a diabeteszes autonom neuropathia egyéb motoros manifesztációi, a cardiovascularis rendszer, a vizeletürítés zavarai. Ez utóbbiak megjelenése és felismerése egyben diagnosztikus segítséget is jelent a gastrointestinalis panaszok kóroki tisztázásához. Az egyik a diabetes mellitus szövődményeként kialakuló autonóm neuropathia, amely indirekt módon vezet a tápcsatorna motilitászavarainak kialakulásához. A másik tényező a tartósan magas vércukorszint, mely önmagában is képes lehet kiváltani a simaizom-működés zavarát.
A ma rendelkezésünkre álló adatok alapján úgy tűnik, hogy a vagus funkció csökkenése vagy kiesése csak részben felelős a gastroparesis kialakulásáért. Ezt a következtetést látszanak alátámasztani a cardiovascularis rendszer motoros zavarára utaló klinikai megfigyelések és vizsgálati tesztek.
A Scintigraphy Study in Adults With Diabetic Gastroparesis
Szükséges megjegyezni, hogy nem vonható szoros párhuzam az autonóm neuropathia súlyossága és a gyomorürülési zavar mértéke között. A vércukorszint emelkedése fiziológiásan is modulálja a gyomor ürülését: csökkenti annak ütemét, miközben csökken az antrumban és növekszik a pylorusban a kontrakciók intenzitása.
Mit lehet megvásárolni a cukorbetegségű teaért 2. The vagus nerve becomes damaged by years of high blood glucose or insufficient transport of glucose into cells resulting in zogajimi. Gastroparesis, also called delayed gastric emptying, is a disorder in which the stomach takes too long to empty its contents.
A klinikai kép lehetséges jegyei diabeteszes gastroparesis esetén 2. A gyomor motilitási zavara diabetes mellitusban. A kórkép patogenezisében szerepet játszó tényezők A gyomormotilitási zavar sajátosságai A gyomorürülés különbözo súlyosságú zavara - mint a diabetes mellitus szövődménye - a gyomor, a pylorus és a diabetic gastroparesis simaizom-funkciójának összetett zavarára vezethető vissza.
A gyomorürülés alapvető meghatározója az antrumban keletkező, ritmikusan ismétlődő, a pyloruson át a duodenumba átjutó migráló motoros komplexum MMC. A gyomor manometriás vizsgálatai igazolták, hogy a diabeteszes gastroparesisre jellegzetes motolitási zavar az antralis III. A kontrakciós tevékenység egyéb zavarai is megfigyelhetők: a gyomor tónusának, a kontrakciók számának és amplitúdójának csökkenése további diagnosztikus jegyei a kórképnek. Bizonyosnak látszik, hogy a gastroparesis súlyosabb formáiban elektromos dysrhythmia - antralis tachygastria vagy bradygastria - alakul ki annak jeleként, hogy a gyomorkontrakciók proximodistalis diabetic gastroparesis komoly zavart szenved.
A pylorus megnyílása és záródása normális esetben az antrum- és a duodenumperisztaltikával szoros koordinációban zajlik.
- Gastroparesis and its treatment options in: Orvosi Hetilap Volume Issue 9 ()
- Diabetes működési kezelése izraelben
- Tünetei között a hányinger, a hányás, a puffadás, a korai teltségérzet és a diszkomfortérzés az elsődlegesek.
- Könnyek köröm cukorbetegséggel
- Diabetes mellitus diet chart
- Sah diabétesz a gyermekek kezelésére
Diabeteszes betegek egy részében az antroduodenalis diabetic gastroparesis koordinációja sérül, ún. A patomechanizmus további része a proximalis fornix és a distalis antrum gyomorrészek telődési kapacitása, az akkomodációs képesség károsodása.
A diabetic gastroparesis kisebb telődési feszülése önmagában mérsékeltebb kontrakciós választevékenységet képes elindítani. Ez a tényező a telődési zavarra utaló panaszok korai teltségérzés, gyomortáji feszülés megértését is elosegíti. A vékonybél-motilitás jellegzetes zavara, az intestinalis MMC eltérései, a stacioner kontrakciók csoportjainak megjelenése a gyomorürülés számára funkcionális obstrukciót jelentenek. A diabeteszes autonóm neuronopathia tünetei és egyéb szervi manifesztációi megerősíthetik a gastroparesis gyanúját Az autonóm neuronopathia hiánya, enyhébb vagy súlyosabb formája, a gyomorürülési zavar mértéke és a betegek panaszai között nem feltétlen található szoros párhuzam.
Emiatt diabeteszes gastroparesis gyanúja esetén a különböző technikákkal elvégezhető gyomorürülési vizsgálatoknak fokozott jelentősége van 3. A gyomorürülési zavar esetén a felső tápcsatorna endoscopos vizsgálatának szerepe differenciáldiagnosztikus.
❸⓻ Diabetic Gastroparesis: USMLE Step 2CK/3, COMLEX Level 2/3 High Yield Review Series
A diagnosztika lehetoségei, eszközei A gyomormotilitási zavarok diagnosztikája 1. Diabetic gastroparesis a gyomor kontrasztos radiológiai vizsgálata a gyomor funkciózavarát illetően a legkevésbé szenzitív, gondosan végezve felhívhatja a figyelmet a gyomorürülés zavarára.
Az erre utaló eltérések lehetnek a gyomor atoniás dilatatiója, a kontrakciók és a perisztaltika csökkenése vagy hiánya, a kontrasztanyag tartós retenciója, a duodenum vagy a bulbus társuló atoniás dilatatiója.
A rutin vizsgálat ma nem elégséges diagnosztikai módszer. A radiológiai vizsgálómódszerek közül a báriummal végzett ürülés helyett ma elfogadottabb a radiopaque markerekkel végzett gyomorürülési vizsgálat.
- (PDF) A gastroparesis és kezelésének lehetőségei | Peter Igaz - matyasbistro.hu
- Diabetic gastroparesis: functional/morphologic background, diagnosis, and treatment options.
- Diabetikus gastroparesis
A beteg az étellel együtt fogyaszt el konstans mennyiségű, egy, két, vagy három különböző méretnagyságú mm szilárd markert, s a natív hasi diabetic gastroparesis szekvenciális végzésével perc között meghatározható a gyomorból kiürült jelzőanyagok száma, az ürülés időbeli intenzitása.
A kapott eredmény az egészséges populációban meghatározott eredményhez viszonyítható. Az új radiológiai technika MRI a statikus képalkotás mellett alkalmas a gyomor volumenének meghatározására és a változás időbeli követésére. Valójában kvantitatív információ nyerheto a gyomor ürülési viszonyairól.
Hátránya a jelentős költségigény.
Diabetikus gastroparesis
A gyomorürülés vizsgálómódszereinek "gold standard"-ját az izotópos gyomorürülési vizsgálat jelenti. A fekvő vagy félig ülő pozícióban a beteg által elfogyasztott és jelölt 99technécium, indium tesztétel gyomorürülési dinamikája pontosan meghatározható.
Tesztételként ún. Az új SPECT single photon emission computered tomography módszer ígéretes lehetőség a gyomor motilitási zavarainak képi ábrázolására diabeteszes gastroparesis esetén is.
Az intravénásan beadott 99Tc-pertechnetátot a gyomornyálkahártya veszi fel, ily módon a gyomorfalat, annak mozgását, a telődés akkomodáció és az ürülés mechanikai zavarát vizualizálni lehet, s meg lehet határozni a térfogatváltozást, annak eltéréseit.
A gyomorürülési zavar pancreatitis cukor cukorbetegség 2 típusú kezelés megítélését legegyszerűbb módon az ultrahang UH segítségével végzett gyomorürülési vizsgálat teszi lehetővé.
Megfelelő gyakorlat mellett a 3D vagy 2D módszerrel meghatározható a proximalis, a distalis vagy a teljes gyomor vetülete, kalkulálható a térfogata, s követhető a gyomorürülés dinamikája a tesztétel elfogyasztását követően. A tesztétel konzisztenciája, tömege, kalóriatartalma, összetétele a többi gyomorürülési vizsgálathoz hasonlóan meghatározó tényezők. A módszer előnye, hogy az egyes gyomorrészek telődése és ürülése, az akkomodáció és az ürülés zavara egyaránt megítélheto. Az orálisan beadott markeranyag vérszintjének meghatározásán alapul a paracetamol-terheléses teszt.
A szájon keresztül elfogyasztott, konstans abszorpciós kinetikájú markeranyag vérszintjének változását egyedül a gyomorürülés mértéke befolyásolja. A módszer nehézkes volta miatt nem terjedt el. Hasonló elven alapuló vizsgálat a 13C-kilégzési teszt. A 13C jelzésű szubsztrátból annak elfogyasztása, emésztése, felszívódása, metabolizmusa után felszabaduló 13CO2 szintje a kilégzett levegőben a gyomorürülés dinamikájának megfelelően változik.
Az optimális 13C-szubsztrát a gyomorban nem szívódik fel, nem kötődik a nyálkahártyához vagy más szubsztráthoz, a bélből való felszívódása és oxidációja gyors és konstans sebességű folyamat. A gyomorürülési vizsgálatok során a szolid fázis ürülési diabetic gastroparesis mérésére a 13C-oktánsav, diabetic gastroparesis szemiszolid fázis esetében a 13C-acetát alkalmazása javasolt.
A gyomor vagy az antro-duodenalis manometria segítségével a gyomorürülési zavar alapját jelentő antralis kontrakciók számának, azaz a motilitási index értékének diabetic gastroparesis, az amplitúdók alacsonyabbá válása, a kontrakciók distalis progressziójának károsodása, az antroduodenalis koordináció zavara pontosan megítélhető.
Hátránya speciális műszerigénye, feltétele a módszer alkalmazásában diabetic gastroparesis jártasság. A barosztátos technika segítségével a diabetic gastroparesis lumenébe lejuttatott, azt kitöltő ballonban a gyomorfal feszülése, relaxációja, kontrakciója során mérhető nyomás vagy térfogatváltozásokat értékeljük.
Alkalmazása nem a rutin diagnosztika része, segítségével a motilitási zavar mechanizmusa ismerhető meg részletesebben. A gyomor simaizom-tevékenysége során keletkező mioelektromos aktivitásváltozás mérésén alapuló vizsgálómódszer az electrogastrographia. A gyomor vetületének megfelelően a hasfalra helyezett EKG-elektródák segítségével a simaizomzat tónusát jelképező ún.
Diabetic gastroparesis: functional/morphologic background, diagnosis, and treatment options.
A frekvencia csökkenését jelenti az elektromos bradygastria, növekedését a tachygastria fogalma. A módszer indirekt következtetést tesz lehetővé a gyomor mechanikus tevékenységének zavarát illetően. A gastroparesis súlyosabb formájában elektromos dysrhytmia - tachygastria vagy bradygastria - alakul ki. Tekintve, hogy a gyomor egyéb motilitási zavaraiban is megfigyelhető hasonló eltérés, az eredmény önmagában még nem specifikus a diabeteszes gyomorürülési zavarra.
Ugyancsak noninvazív, ígéretes vizsgálómódszernek látszik az diabetic gastroparesis.
Diabetic Gastroparesis: Functional/Morphologic Background, Diagnosis, and Treatment Options
A vizsgálat a gyomor elektromos vezetőképességének mérésén alapszik. A hasfalra és a hát területére helyezett pár elektróda közül az egyik pár jelenti az elektromos áramforrást mVa másik pár cukorbetegség kezelésére endocrinology potenciáldifferencia mérésére szolgál.
A gyomorba bejutó, elfogyasztott folyadék az elektromos vezetőközeg, az idő függvényében mért potenciáldifferencia változása pedig a gyomor ürülési dinamikájával párhuzamos. Ígéretes módszer, de még kevés helyen áll rendelkezésre. A terápia eszközei A diétás és a gyógyszeres kezelési javaslatok célja, hogy javuljon és egyenletesebbé váljon a gyomor ürülése, rendezetté váljon a glykaemiás állapot, csökkenjenek, illetve megszűnjenek a diabetic gastroparesis panaszai4 4.
A glykaemiás status rendezése, a normoglykaemiás vagy azt megközelítő napi vércukor-szint kialakítása az említett patogenetikai folyamatokon keresztül diabetic gastroparesis rövid távon javítja a gyomorürülést, s hosszú távon a kórkép progresszióját mérsékli vagy megállítja.
Diabetologia Hungarica
Orális antidiabetikumról diabetic gastroparesis inzulinkezelésre történő átállás - az esetek egy részében kis dózisú kezelés elégséges -inzulinkezelés esetén annak módosítása, adott esetben az intenzifikált kezelés szabályainak követése jelentik az ajánlások lényegét. Az étel puhára főzése, felaprítása önmagában javítja a chymus gyomorból való gyorsabb és egyenletesebb kiürülését. Legsúlyosabb esetekben az ételek homogenizálása vagy folyékony, megfelelő összetételű, izoozmotikus vagy azt közelítő koncentrációjú tápoldatok alkalmazása további kezelési lehetőséget jelenthet.
A neuropathia kezelésében a nagy dózisú B-vitamin-komplex B1, 6, B12 alkalmazása a kialakult gyakorlat része. Specifikusabbnak tartható kezelés olívaolajjal cukorbetegség diabeteszes neuropathia kezelésében a gangliosidok alkalmazása, amelyek kísérletes körülmények között gátolni látszanak az idegi struktúrát károsító poliszacharidok lerakódását ez a folyamat egyben a degeneratív neuropathia egyik oka.
Az alkalmazás, a hatékonyság vonatkozásában a vizsgálatok még nem zárultak le. A tápcsatornai simaizomfunkciót javító ún.